1- آیا شرکت در این طرح اجباریست؟

خیر، شرکت در این طرح کاملا اختیاری بوده و صرفا جهت بررسی وضعیت سلامت و مدیریت کلنی های زنبور عسل کشور اجرا می گردد. طبیعتا پاسخ های دقیق شما کمک شایانی به اعتبار نتایج و طبیعتا تصمیماتی که بر پایه این نتایج گرفته می شود خواهد داشت

2- آیا این طرح طی سال های آینده نیز اجرا خواهد شد؟

بله، این طرح سالانه بوده و با توجه به شرایط صنعت زنبورداری کشور به روزرسانی خواهد شد.

3- با توجه به سرشماری های صورت گرفته از طریق سازمان های ذیربط چه دلیلی برا انجام طرح های این چنینی وجود دارد؟

طرح مذکور هیچگونه منافاتی با طرح های سرشماری ندارد بلکه مکمل سرشماری های صورت گرفته توسط سازمان های یاد شده است. سعی بر آن بوده است تا سوالات گنجانده شده در پرسش نامه طرح مزبور در راستای وضعیت سلامتی و مدیریتی حاکم بر صنعت زنبورداری کشور باشد. مثلا هیچگونه اطلاعات هویتی چون کد ملی و … از زنبوردار سوال نمی شود و تمرکز سوالات بر وضعیت سلامتی و مدیریت کلنی هاست. مهم است بدانیم در بخش مدیریت زنبورستان های کشور، مشکلات عمده متوجه کدام موارد است؟  اهمیت دارد بدانیم زنبورداران کشورمان همپای پیشرفت های صنعت زنبورداری دنیا حرکت می کنند؟ مهم است بدانیم عمده تلفات زمستان گذرانیمان مربوط به چه عواملی است؟ مهم است بدانیم پرورش دهنده گان زنبور عسل  برنامه درمانی مناسبی دارند؟ مهم است بدانیم در هر منطقه از کشور عزیزمان زنبورداران درگیر چه افاتی هستند و مهم تر از همه بدانیم این نگرانی ها و مشکلات و نقات قوت در گذر زمان چه سیری را دنبال می کنند تا بر پایه آنها بتوان تصمیماتی صحیح و پیشگیرانه اتخاذ کرد  لذا اولین استفاده کنندگان ار نتایج طرح حاضر خود زنبورداران عزیز خواهند بود. برای مثال اکثر زنبورداران با شنیدن نام کنه واروآ اولین سوالشان این است که کدام دارو بهتر است؟ در صورتی که بهره گیری از روش های بیوتکنیکی و مدیریتی در بسیاری اوقات از رسیدن وضعیت آلودگی به آستانه خطر جلوگیری می کند.

4- آیا طرح حاضر هر ساله در همین تاریخ اجرا می گردد؟

طرح پایش هر ساله از  ابتدای فروردین ماه تا انتهای اردیبهشت اجرا می گردد. در سال جاری با توجه اماده نبودن بعضی مقدمات( مکاتبه و هماهنگی با اتحادیه های زنبورداری کشور) استثنائا با دو هفته تاخیر شروع می شود.

5- ایا شرکت در طرح پایش برای زنبورداران مزایایی هم دارد؟

زنبوردارانی که نسبت به تکمیل دقیق پرسشنامه اهتمام ورزند از امکانات ذیل بهره مند خواهند شد.

  • دسترسی رایگان به بخش آموزش سایت شامل مقالات مهم، ویدئوهای های اموزشی و ….( این بخش پس از اتمام طرح تکمیل خواهد شد)
  • مشاوره رایگان در حوزه مدیریت و درمان توسط متخصصین صنعت زنبورداری کشور
  • ارسال رایگان خبرنامه حاوی جدیدترین دستاوردهای صنعت زنبورداری دنیا
  • ارسال هدیه و لوح تقدیر از طرف گروه علوم دامی دانشگاه تهران و انجمن علوم دامی ایران به آندسته از زنبوردارانی که بیشترین مشارکت را در طرح داشته باشند( این اطلاعات از اتحادیه های استانی اخذ خواهد گردید.)

امکان بکارگیری زنبورداران خلاق به عنوان همکار طرح و بهره گیری از تجربیات آنها در پایش های بعدی

6- آیا امکان همکاری در طرح پایش تحت عنوان همکار برای زنبورداران وجود دارد؟

بله، این امکان پس از ابراز تمایل زنبورداران واجد شرایط و انجام مصاحبه از طرف کمیته ارزیاب طرح پایش وجود دارد

7- باید چه ویژگی هایی داشت تا به عنوان همکار طرح در نظر گرفته شویم؟

مشخصات زیر جهت همکاری ضروری می باشد:

  • دارا بودن حداقل 5 سال تجربه زنبورداری
  • آشنایی کامل با اصول و مقدمات زنبورداری
  • آشنا با رایانه و شبکه های اجتماعی(ارائه مدرک الزامی نیست صرفا این ارزیابی از طریق مصاحبه صورت می گیرد)
  • تایید اتحادیه زنبورداری استان مربوطه
  • دارای حسن شهرت بین زنبورداران استان مربوطه
  • فارغ التحصیلان رشته های کشاورزی و دامپزشکی در الویت هستند

8- آیا اطلاعات این طرح محرمانه است؟

بله، البته در این طرح سعی شده است به منظور افزایش دقت نتایج، اطلاعات هویتی از افراد اخذ نگردد. اخذ شماره همراه نیز اختیاری و صرفا جنبه اطلاع رسانی دارد. با توجه به اینکه این شماره ها قابل تغییر می باشند زنبوردار حتی در صورت نگرانی می تواند از دادن شماره همراه اصلی خود اجتناب کند. سوالاتی چون محل زنبورستان برای این منظور پرسیده می شوند تا بتوان مناطق پرخطر و کم خطر کشور را مشخص کرد و نیز بتوان با ادغام اطلاعات هواشناسی منطقه با اطلاعات محل جغرافیایی محل زنبورستان پژوهش های بعدی را پی ریزی نمود. اما اگر زنبوردار ان محترم نگران اظهار محل دقیق زنبورستان خود هستند می توانند با ذکر شهرستان محل زنبورداری خود از دادن آدرس دقیق اجتناب کنند. البته توصیه کمیته اجرایی این طرح این است که با توجه به اینکه اطلاعات زنبورداران بدون مشخصات هویتی ذخیره می گردد نسبت به اظهار دقیق پاسخ ها اهتمام ورزند.

9- آیا برای شرکت در طرح حتما باید عضو اتحادیه های زنبورداری بود؟

خیر، در این خصوص هیچ محدودیتی وجود ندارد.  برای مثال یک زنبوردار که دو کلنی دارد و عضو هیچ اتحادیه ای نمی باشد نیز می تواند در طرح پایش شرکت کند.

10- تکمیل پرسش نامه چقدر طول میکشد؟

سعی شده است پرسش نامه طوری طراحی گردد که پاسخ به سوالات ستاره دار (ضروری) بیش از 15 دقیق وقت نگیرد. البته جواب دادن به کلیه سوالات حدود 25 تا 30 دقیقه زمان می برد. طبیعی است پاسخ دادن به کلیه سوالات پرسش نامه نقش بسزایی در رسیدن به اهداف طرح خواهد داشت.